Gry kojarzone są z reguły z czymś, co zabiera czas dziecka, który mogłyby przeznaczyć na coś pożyteczniejszego. Nie jest to sprawiedliwe, ponieważ już pomijając to, że w takiej rozrywce z reguły nie ma nic złego, to każdy typ gier kształtuje jakieś umiejętności. Powstały także gry o charakterze edukacyjnym, są to te, które zwiększają wiedzę dziecka o świecie. O tego typu grach nie da się powiedzieć, że jest to marnowanie czasu, ponieważ wspomagają one kształcenie dziecka.
Dziecko grając w różne gry edukacyjne poznaje literki, uczy się czytać i pisać, uczy się także liczyć. Są także gry wspomagające naukę rozróżniania kolorów oraz kształtów. Dziecko może się także nauczyć dzięki takim grom rozpoznawać zwierzęta, godziny, nazwy różnych przedmiotów i jeszcze wielu innych rzeczy. Są one cenną pomocą na początku edukacji dziecka. Gry są atrakcyjne, więc zachęcają do nauki. Grając w gry edukacyjne dziecko bawi się i uczy jednocześnie. A nauka dzięki zabawie jest, jak wiadomo, najskuteczniejsza. Nie są te gry za trudne, więc nie zniechęcają do nauki. Stanowią one dla dziecka atrakcyjne wyzwanie. To co może jeszcze spodobać się rodzicom w grach edukacyjnych, to brak elementu przemocy. Są one całkowicie bezpieczne dla dziecka. Przy ich powstawaniu współpracują z reguły psycholodzy. Dziecko w wieku przedszkolnym ma bardzo wrażliwą psychikę nie w każdą więc grę powinno grać. Edukacyjne można mu włączać bez obaw.
Gry te kojarzy się zazwyczaj z grami dla najmłodszych dzieci i w tej grupie są one najpopularniejsze, bo doskonale wspomagają działania szkoły i rodziców, dziecko uczy się także samo. Jednak istnieją także gry edukacyjne dla trochę starszych dzieci. Mogą one poznać dzięki nim zagadnienia przyrodnicze, geograficzne czy techniczne. Kiedy dziecko jest ciekawe świata, to często samo bez zachęty sięgnie po taką grę. Dzieci z reguły są wszystkiego ciekawe, mają też swoje różne pasje. I gry stworzone w celach edukacyjnych właśnie po to są, aby pomagać w zdobywaniu wiedzy na interesujący je temat.